Termin naborów wniosków
Rozpoczęcie naboru wniosków:
10 styczeń 2025
Zakończenie naboru wniosków:
28 luty 2025 godz. 23:59
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Celem szczegółowym działania jest: Wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.
Typ projektu wspierany w ramach naboru to:
Wsparcie pracodawców we wprowadzaniu innowacyjnych sposobów organizacji pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej.
Rodzaje przedsięwzięć, możliwych do realizacji w ramach typu projektu:
• Wsparcie we wprowadzaniu elastycznych form organizacji pracy, w tym szkolenia i doradztwo dla pracodawców i ich pracowników.
• Wsparcie pracodawców w procesie zarządzania różnorodnością rozumiane jako pełne wykorzystanie i rozwój zasobów kadrowych poprzez organizację pracy i narzędzia kadrowe.
• Działania służące wdrożeniu zmian organizacyjnych, w szczególności dostosowaniu do potrzeb osób starszych.
Wszelkie działania w projekcie muszą wynikać z przeprowadzonej diagnozy problemów i potrzeb pracodawców i ich pracowników. Wnioski z diagnozy powinny zostać uwzględnione we wniosku o dofinansowanie i będą przedmiotem oceny. Diagnoza powinna uwzględniać opis pracodawcy i pracowników, problemy jakie zostały zdiagnozowane w ramach organizacji u pracodawcy oraz jakie potrzeby występują w zakresie organizacji pracy.
Przykładowe formy działań to: wprowadzenie zasad zarządzania wiekiem mających na celu zatrzymanie starszych pracowników na rynku pracy, wsparcie w opracowaniu procedur, mechanizmów, które ułatwią kadrze zarządzającej, działom zarządzania zasobami ludzkimi wprowadzenie elastycznych form organizacji pracy, wsparcie w zakresie wdrożenia zasad zarządzania różnorodnością.
Przykładowa ścieżka realizacji wsparcia może obejmować:
• etap doradztwa, audytu stanowisk pracy, jako doprecyzowanie i rozwinięcie problemów zdiagnozowanych przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie. Efektem doradztwa jest opracowanie dokumentu o charakterze planistyczno-wdrożeniowym (strategia/procedura zarządzania różnorodnością/wiekiem lub zmiany w regulaminie organizacyjnym/procedurach)
• etap szkoleń dla kadry kierowniczej,
• etap szkoleń, działań informacyjnych dla ogółu pracowników.
Konkretne rozwiązania i sposoby ich wdrożenia powinny wynikać z potrzeb i zidentyfikowanych problemów wśród konkretnych pracodawców i ich pracowników.
W ramach powyższych rodzajów przedsięwzięć możliwe jest skierowanie do pracodawców i pracowników działań szkoleniowych, doradczych oraz wdrożeniowych.
W ramach naboru możliwy jest zakup programów IT oraz sprzętu niezbędnego do wdrożenia systemów służących poprawie organizacji pracy, jeśli jest to powiązane z wprowadzeniem nowych sposobów organizacji pracy.
Finansowane doposażenie musi być ściśle związane z wprowadzaniem nowych rozwiązań organizacyjnych, dotychczas niefunkcjonujących u pracodawcy oraz musi stanowić element kompleksowego wsparcia np.
• wnioskodawca wprowadza pracę zdalną i w związku z tym planuje niezbędne szkolenia dla pracowników z działu kadr/rozliczeń, kadry zarządzającej, szkolenia dla pracowników, którzy będą wykonywali pracę zdalną oraz zakup sprzętu i oprogramowania umożliwiającego wykonywanie pracy zdalnej, której do tej pory u wnioskodawcy nie realizowano;
• wnioskodawca wprowadza rejestratory czasu pracy i w związku z tym planuje niezbędne szkolenia dla pracowników z działu kadr/rozliczeń czasu pracy, kadry zarządzającej, szkolenia dla pracowników z użytkowania rejestratorów, inne niezbędne, rejestratory czasu pracy z oprogramowaniem, inne wydatki konieczne do wprowadzenia nowego sposobu rejestracji czasu pracy.
W ramach naboru nie jest możliwe sfinansowanie szkoleń, których obowiązek przeprowadzenia wynika z przepisów prawa krajowego (np. szkolenia dotyczące BHP). Wszelkie szkolenia muszą być powiązane ze zmianą sposobu organizacji pracy, dotyczyć nowych innowacyjnych form zatrudnienia, pracy zdalnej i nie mogą być to szkolenia służące podniesieniu kwalifikacji i kompetencji pracowników.
Wnioskodawca musi posiadać co najmniej od 36 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie projektu swoją główną siedzibę, jednostkę terenową, oddział lub filię na terenie województwa łódzkiego.
Zakładany okres realizacji projektu nie może przekroczyć 24 miesięcy
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Przedsiębiorstwa, ale również:
Administracja publiczna, Instytucje nauki i edukacji, Instytucje ochrony zdrowia, Instytucje wspierające biznes, Organizacje społeczne i związki wyznaniowe, Partnerzy społeczni, Służby publiczne.
Wielkość dofinansowania:
Maksymalny poziom dofinansowania projektu w ramach naboru wynosi 85%